_TOP_LOGO_TITLE

PIĘĆ SPOSOBÓW NA WYKORZYSTANIE CZERSTWEGO PIECZYWA.

Z danych Federacji Polskich Banków Żywności wynika, że w Polsce najczęściej marnowanym produktem spożywczym jest pieczywo. Ponad 60% ludzi, regularnie wyrzuca niezjedzone bułki i chleby. Z drugiej strony, coraz więcej osób na co dzień stara się żyć w myśl zasady „zero waste”, czyli ograniczania wytwarzania odpadów. 

W Polsce przez wieki panowała piękna tradycja nie wyrzucania pieczywa, dlatego jeszcze nasze babcie, a nawet mamy, miały wiele sposobów na to, aby nie marnować ani okruszka. Oto kilka sprawdzonych sposobów.

Bułka tarta

Do niedawna był to chyba jeden z najbardziej popularnych sposobów na wykorzystanie czerstwego pieczywa. Dzisiaj najczęściej, gotowy już produkt kupuje się w sklepach. Nie zawsze ma on jednak odpowiednią jakość. Zarówno bułka tarta kupowana w sklepie, jak i przygotowywana w domu zasługuje na oddzielną opowieść, którą można znaleźć tutaj link.

Tosty francuskie

To proste, ale bardzo smaczne danie, które można podawać jako dodatek lub jeść samodzielnie. Co ciekawe można je przygotować zarówno na słodko, jak i na słono. W tej pierwszej wersji najlepiej sprawdzi się chałka lub inna słodka bułka, a w tej drugiej właściwie każdy chleb. Co trzeba zrobić?

Grzanki do zup i kremów

To kolejny produkt, który można kupić gotowy w sklepie. Ten jednak jeszcze częściej niż bułka tarta faszerowany jest chemią. Dlatego lepiej jest go zrobić samemu w domu, zwłaszcza, że jest to banalnie proste. 

Grzanki czosnkowe

Restauracje bardzo chętnie wykorzystują je jako przystawkę. Nic dziwnego, ponieważ oprócz tego, że można do nich wykorzystać przeschnięte już pieczywo, są naprawdę pyszne. 

Jajecznica na grzance

Jeżeli potrafisz zrobić smaczną jajecznicę, to danie nie sprawi Ci żadnego kłopotu.

Smacznego!