_TOP_LOGO_TITLE

BUŁKA TARTA – CO KUPOWAĆ I JAK ZROBIĆ W DOMU?

Bez tego produktu, trudno jest sobie wyobrazić polską kuchnię. Bułkę tartą wykorzystuje się głównie do panierowania i zagęszczania niektórych potraw, ale nie tylko. Okazuje się też, że nawet ten prosty produkt można popsuć.

Już sama nazwa sugeruje czym jest bułka tarta, a raczej czym powinna być. Oryginalny przepis na nią można zamknąć w trzech słowach – zetrzyj suche bułki. W praktyce, warto wiedzieć o niej nieco więcej, aby uniknąć niemiłych niespodzianek. 

W dzisiejszych czasach, mało kto robi własną bułkę tartą. Większość ludzi kupuje gotowy produkt w piekarniach lub sklepach. Biorąc pod uwagę fakt, że oryginalnie robi się ją z suchych bułek, należałoby się spodziewać, że będzie miała taki sam skład jak one, czyli mąkę, drożdże, sól, jajka, woda lub mleko.

 Taki właśnie wyrób znajdziecie w piekarni „Skalski”. Na rynku nie brakuje jednak produktów oszukanych, których skład jest znacznie dłuższy, ze względu na dodatek różnych „ulepszaczy”.

I tak, na sklepowych półkach, zwłaszcza w marketach i dyskontach można znaleźć „bułkę tartą” zawierającą w składzie takie dodatki jak stabilizatory (węglan wapnia), emulgatory (E472 – przedłużające trwałość produktu), cukier, tłuszcze roślinne i  kwas askorbinowy. Wszystko to dodawane jest, aby obniżyć cenę produkcji, poprawić wygląd i przedłużyć trwałość. Oprócz tego, że „ulepszony” w taki sposób produkt nie należy do najzdrowszych, to na dodatek kiepsko sprawdza się podczas smażenia, bo łatwo się przypala.  

Dlatego, nawet w przypadku tak prostego produktu, jak bułka tarta, warto zapoznać się z jego składem, który również powinien być prosty. 

Dobrej jakości bułkę tartą można bez problemu przygotować w domu

Bardzo do tego namawiamy. Ze względu na niską cenę gotowego wyrobu i nierzadko jego wysoką jakość (jeśli ma odpowiedni skład), nie ma raczej sensu opierać się jedynie na własnej produkcji w domu. Często jednak zdarza się, że nie zjadamy całego pieczywa, które kupujemy i przerobienie go na bułkę tartą ograniczy marnotrawienie jedzenia.

Najlepiej na bułkę tartą nadaje się pieczywo pszenne lub wyrabiane z przewagą mąki pszennej. Nie muszą to być jedynie bułki, ale mogą być również chleby czy bagietki. Najwyższej jakości produkt osiągnie się jednak z bułek. Żytnie pieczywo również można wykorzystać, jednak trzeba pamiętać, że taka bułka tarta nie będzie nadawała się do smażenia, bo szybko się przypala. 

Jak przygotować bułkę tartą w domu:

Smacznego!