_TOP_LOGO_TITLE

JAK PRZECHOWYWAĆ CHLEB, ŻEBY DŁUŻEJ BYŁ ŚWIEŻY?

Kupowanie chleba na zapas wcale nie musi wiązać się z rezygnacją ze smaku świeżego bochenka. Wystarczy przechowywać go w odpowiedni sposób, aby zachował swoją świeżość nawet przez kilka dni.

W dzisiejszych czasach bardzo popularne jest przechowywanie pieczywa w plastikowej folii lub reklamówce. Nie jest to jednak najlepszy pomysł, ponieważ w ten sposób szybko pozbawia się go chrupkości i właściwego smaku. Już następnego dnia, taki chleb jest „gumiasty” i zwyczajnie niesmaczny. Dzieje się tak, ponieważ plastikowe opakowanie nie przepuszcza wilgoci, przez co na skórce chleba, i tuż pod nią, zbiera się para wodna. 

Kupując pieczywo w piekarni, najczęściej otrzymuje się je w papierowej torebce. Dopuszcza ona do niego powietrze i pozostawia ujście znajdującej się w nim wilgoci. Dzięki temu, przez pierwszych kilka godzin chleb nie straci na jakości. Nie jest to jednak dobry sposób na przechowywanie pieczywa przez dłuższy czas, ponieważ prowadzi do zbyt szybkiego jego wysychania.

Co zrobić, aby chleb z jednej strony nie wysechł zbyt szybko, a z drugiej nie zawilgł?

Trzeba zapewnić mu odpowiednie warunki, które utrzymają w nim wilgoć na dłużej, jednocześnie dając ujście jej nadmiarowi.

Pomocne w tym mogą być różnego rodzaju chlebaki, których na rynku nie brakuje. Nie łatwo jest jednak dobrać odpowiedni, a istnieje pewne znacznie prostsze, tańsze i przede wszystkim bardzo skuteczne rozwiązanie.

Jest nim lniana szmatka.

Owijając w nią chleb zabezpieczamy go przed wilgocią z zewnątrz, odprowadzając jednocześnie jej nadmiar z bochenka. Nie odcinamy też do niego dostępu powietrza, a zapewniamy odpowiednią jego cyrkulację. Warto też w tym miejscu dodać, że len jako materiał ma właściwości antybakteryjne, antygrzybiczne i antyalergiczne. 

Chleb przechowywany w ten sposób, nawet przez kilka dni będzie miał chrupką skórkę, miękki miąższ i pyszny smak. 

Oczywiście, istotny jest też wybór samego produktu. Marketowe pieczywo z mrożonego ciasta zwykle następnego dnia po zakupie nie nadaje się do jedzenia, niezależnie od sposobu jego przechowywania.

Chcąc, aby chleb przez dłuższy czas zachowywał swój smak i świeżość, trzeba wybierać produkt dobrej jakości, wyrabiany z naturalnych składników. 

Najdłużej można przechowywać wyroby z mąki żytniej na naturalnym zakwasie. Dobrze sprawdzają się też chleby mieszane (pszenno/żytnie).

Najszybciej wysycha pieczywo pszenne wyrabiane z dodatkiem drożdży, jednak nawet w tym wypadku, opisany powyżej sposób przechowywania wydłuży jego przydatność do spożycia. 

Smacznego!